🏠 » مقالات آموزشی قفسه بندی و نگهداری انبار » قفسه بندی انبار مکانیزه چگونه انجام می شود؟
قفسه بندی انبار مکانیزه

قفسه بندی انبار مکانیزه چگونه انجام می شود؟

قفسه بندی انبار مکانیزه به دلیل خودکارسازی برخی از فعالیت ها و عدم نیاز به نیروی انسانی برای انجام آنها با انبارهای سنتی و معمول متفاوت است. نوع قفسه های به کار رفته در این محیط ها و همچنین نحوه مدیریت نرم افزاری انبار بسیار پیشرفته بوده و تاثیر زیادی بر افزایش راندمان و بهره وری از انبار دارد. در ادامه به نحوه قفسه بندی انبار مکانیزه و مزایای این شیوه انبارداری اشاره خواهیم داشت.
فهرست مطالب

انبار مکانیزه چیست؟

انبار یکی از مهم ترین بخش ها در محیط های صنعتی می باشد و کنترل کالا و اقلام موجود در آن اهمیت بسیار بالایی دارد. به همین دلیل از انواع سیستم قفسه بندی انبار برای ایجاد نظم و افزایش بهره وری از محیط استفاده میشود. برخلاف انبارهای سنتی و معمول، با پیشرفت تکنولوژی در برخی از انبارها ماشین آلات جای انسان را گرفته اند. به عبارت دیگر، انبارها مکانیزه شده و سرعت انجام کارها تا حد زیادی افزایش پیدا کرده و احتمال خطا کاهش یافته است.

مزایای قفسه بندی انبار مکانیزه

از مهم ترین مزایای قفسه بندی انبار مکانیزه می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

  • بهبود راندمان کاری انبار با استفاده از ماشین آلات
  • افزایش دقت در چیدمان و جا به جایی کالاها
  • کاهش خسارت در فرآیند چیدمان و جا به جایی کالاها
  • افزایش ایمنی انبار
  • کاهش هزینه ها با حذف نیروهای انسانی
  • افزایش سرعت انجام کارها در انبار

انواع قفسه بندی انبار مکانیزه

تنوع در قفسه ها بسیار زیاد می باشد و تنها برخی از آنها قابلیت مکانیزه کردن انبار را دارا می باشند. این قفسه ها به گونه ای طراحی میشوند که بسیاری از کارها به صورت خودکار و برحسب داده های ارسال شده توسط سنسورها توسط ماشین انجام میشود. از بهترین انواع قفسه بندی انبار مکانیزه می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

شاتل درایوین؛ بهترین قفسه بندی انبار مکانیزه

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در قفسه بندی انبارها، استفاده بهینه از فضای انبار می باشد. بر همین اساس برای انبارهای کوچک راهروی بین قفسه ها حذف شده و در داخل سازه قفسه تونل ایجاد میشود. این نوع قفسه ها به نام قفسه بندی خود راهرو یا درایوین معروف می باشند. لیفتراک پالت های حاوی بار را به داخل تونل برده و چیدمان را از انتها به ابتدا انجام می دهد. این قفسه ها مکانیزه نمی باشند و راننده لیفتراک وظیفه هدایت ماشین را برعهده دارد. قفسه بندی شاتل درایوین از بهترین انواع قفسه بندی انبار مکانیزه می باشد که شباهت زیادی به خودراهرو دارد.

شاتل درایوین؛ بهترین قفسه بندی انبار مکانیزه
قفسه های شاتل درایوین دارای تونل هایی برای چیدمان پالت می باشند. در این سازه ریل هایی تعبیه شده است که پالت روی آنها قرار گرفته و با حرکت به صورت خودکار در انتهای تونل قرار میگیرند. در واقع لیفتراک ابتدا پالت ها را به ابتدای تونل منتقل کرده و بعد از قرار گرفتن روی بخش متحرک، به انتهای راهرو رفته و به ترتیب این روند ادامه پیدا می کند.

قفسه بندی متحرک هوشمند

نوع دیگری از تجهیزات مورد استفاده برای مکانیزه کردن انبارها، قفسه های بایگانی هوشمند می باشند. این قفسه ها از نوع متحرک بوده و بسیاری از کارها به کمک سنسورهای تعبیه شده در آنها انجام میشود. ساختار قفسه های بایگانی مکانیزه به گونه ای طراحی شده است که در هر لحظه فقط به یکی از ردیف ها امکان دسترسی وجود دارد. سنسورهای تعبیه شده در ردیف های مختلف این قفسه ها از جا به جایی و انتقال اسناد مهم جلوگیری نموده و در صورت نیاز به نرم افزار مدیریت پیام ارسال می کنند.
باز و بسته شدن هر یک از ردیف های قفسه های متحرک مکانیزه نه تنها از طریق فرمان امکان پذیر است، بلکه با ریموت و نرم افزار مدیریت نیز قابل انجام خواهد بود.
علاوه بر این دو مورد، قفسه های موبایل رک و سیستم های قفسه بندی متحرک خو برگشت و خودجریان نیز در انبارهای مکانیزه کاربرد دارند. متناسب باشرایط محیط و نوع بار و کالا و تعداد آنها قفسه های مکانیزه مناسب انتخاب و در انبار نصب میشوند. لازم به ذکر است، قیمت قفسه بندی انبار که دارای این ویژگی ها باشند نسبت به قفسه های معمول از قبیل پالت راک بیشتر بوده و نصب و راه اندازی آنها نیاز به تخصص زیادی دارد.

مکانیزه کردن نرم افزاری انبار

علاوه بر استفاده از قفسه های مکانیزه، برای خودکارسازی برخی از فرآیندهای انبار می توان از سیستم های نرم افزاری و فناوری های نوین نیز استفاده کرد. از جمله تجهیزات نرم افزاری و تکنولوژی ها در کنار قفسه بندی انبار مکانیزه می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

سیستم نرم افزاری مدیریت انبار wms

یکی از مهم ترین نرم افزارهای مورد نیاز در این زمینه، سیستم مدیریت انبار می باشد که تاثیر زیادی بر افزایش سرعت انجام کارها و بالا بردن دقت داشته است. در انبارهای مکانیزه نیاز به کدگذاری و شماره گذاری قفسه ها و کالاهای درون آنها وجود دارد. بعد از کدگذاری می توان ورود و خروج کالاها را در سیستم ثبت و در هر لحظه از موجودی انبار مطلع شد. با استفاده از این سیستم های نرم افزاری انبارگردانی با سرعت بسیار بالا و کمترین درصد خطا قابل انجام است.

مکانیزه کردن نرم افزاری انبار

مکانیزه شدن انبار با فن آوری RFID

از بهترین و پیشرفته ترین روش های مورد استفاده برای مکانیزه کردن قفسه بندی انبار و مدیریت بهتر آن، RFID می باشد. در این تکنولوژی بسیاری از اطلاعات کالاهای موجود در انبار با کمک امواج رادیویی و از راه دور بدست می اید. برای مکانیزه کردن انبار و استفاده از RFID لازم است بر روی کالاها برچسب های مخصوص نصب شود. سپس با کمک دستگاه های ریدر اطلاعات استخراج شده و فرآیندهای انبارگردانی و ورود و خروج کالا به انبار با سرعت بسیار بالا و خطای پایین انجام میشود.

مکانیزه شدن انبار با فن آوری RFID

سخن آخر

در حالت کلی استفاده از قفسه بندی مکانیزه انبار تاثیر بسیار زیادی بر افزایش کارایی و راندمان داشته و با سرعت بیشتری می توان مدیریت انبار و انبارگردانی را انجام داد. علاوه براین، به دلیل حذف نیروهای انسانی هزینه ها و همچنین خطاهای انسانی کاهش پیدا می کنند. علاوه بر قفسه های شاتل درایوین و قفسه ای هوشمند ریلی، سیستم های نرم افزاری و تکنولوژی RFID نیز در این شرایط نقش موثری در مکانیزه شده انبارها دارند.

امتیاز 5/5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *