🏠 » مقالات آموزشی قفسه بندی و نگهداری انبار » اصول قفسه بندی انبار منزل، انباری خانه و انبار کوچک
قفسه بندی انبار منزل

اصول قفسه بندی انبار منزل، انباری خانه و انبار کوچک

قفسه بندی انبار منزل و انباری خانه کوچک از کارهای بسیار مهمی می باشد که برای افزایش کارایی انبار و دسترسی آسان به کالاها و جلوگیری از خراب شدن آنها انجام داد. با توجه به متراژ بسیار کم اغلب انبارها در دیزاین انباری کوچک و قفسه بندی انبار آپارتمان با چالش های متعددی روبرو خواهید بود. به همین منظور در ادامه اصول چیدمان انبار خانه و نحوه طبقه بندی انباری منزل و انبار کوچک آپارتمان را بررسی خواهیم کرد.
فهرست مطالب

دلایل اهمیت قفسه بندی انباری منزل

یکی از مهم ترین بخش ها در آپارتمان ها و منازل ویلایی، انباری می باشد که برای نگهداری و چیدمان وسایل مختلف کاربرد دارد. علیرغم اهمیت بسیار زیاد انبار، به دلیل متراژ کم آپارتمان ها در بسیاری از مواقع فضای بسیار کمی به آن اختصاص داده میشود. به همین دلیل باید قفسه بندی انبار منزل را به شیوه استاندارد انجام دهید تا از فضا به صورت بهینه استفاده شود. قفسه بندی انباری خانه و انباری های کوچک به چند دلیل باید جدی گرفته شوند که عبارتند از:

  • استفاده بهینه از فضای انباری خانه با قفسه بندی دیوارها از کف تا سقف
  • جلوگیری از خراب شدن وسایل با چیدمان صحیح آنها در قفسه انبار
  • ایجاد نظم بیشتر در انباری منزل
  • دسترسی آسان به هر یک از وسایل مورد نیاز بدون آسیب وارد شدن به سایر کالاها و ریزش آنها

در حالت کلی اگر قفسه بندی انبار کوچک منزل با دقت بالایی انجام شود، فضای انبار از سرد و بی روح بودن خارج شده و به محیطی منظم و کاربردی و در عین حال زیبا تبدیل خواهد شد.

اصول قفسه بندی انبار خانه

روش های قفسه بندی انباری خانه

در چیدمان انبار منزل لازم است به فاکتورهای مختلفی توجه شود که از مهم ترین آنها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

  • متراژ و میزان فضای موجود در انبار
  • تعداد و نوع وسایل موجود در انبار
  • میزان نور و روشنایی محیط انبار
  • ارتفاع دیوار و سقف
  • تجهیزات و نوع قفسه های در دسترس

با در نظر گرفتن موارد فوق، در نهایت می توان به شیوه های مختلف قفسه بندی انبار منزل و آپارتمان ها را انجام داد. در ادامه چند پیشنهاد کاربردی برای قفسه بندی انبار کوچک خانه و انبارهای بزرگ منازل را ارائه می دهیم و می توانید مطابق با شرایط از آنها ایده بگیرید:

انتخاب قفسه بندی؛ مهم ترین اصل در چیدمان انبار خانه

یکی از مهم ترین و اصلی ترین نکاتی که برای چیدمان انبار خانه باید به آن توجه داشت، استفاده از قفسه های مناسب است. چون با قفسه بندی انبار آپارتمان می توان از فضا به صورت بهینه استفاده کرد و نظم را در آن بوجود آورد. دقت داشته باشید که تنوع در قفسه ها بسیار زیاد می باشد و به همین دلیل باید گزینه هایی را انتخاب کنید که با شرایط انبار سازگاری بیشتری داشته باشند. قفسه بندی مشبک و قفسه بندی ایزی رکت از نمونه های کاربردی برای انبار خانه می باشند که بدنه تمام فلزی دارند.
قفسه هایی که برای چیدمان و دیزاین انبار خانه انتخاب می کنید، باید قدرت تحمل ایده آلی داشته باشند. علاوه بر این، نم و رطوبت محیط نیز منجر به پوسیدگی بدنه آنها نشود.

اصول چیدمان انبار کوچک خانه

استفاده از قفسه قابل شستشو در انبار منزل

از دیگر اصول بسیار مهم در قفسه بندی انبار منزل، توجه به نظافت و بهداشت می باشد. چون بسیاری از خانواده ها مواد غذایی که به صورت عمده خریداری می کنند را در انبار قرار می دهند. در نتیجه قفسه هایی باید برای انبار خانه انتخاب کنید که قابلیت شستشو داشته باشند. قفسه های چوبی در برابر نم و رطوبت خیلی زود دچار پوسیدگی شده و طول عمرشان کاهش پیدا خواهد کرد. قفسه های فلزی انبار منزل نیز باید ضد زنگ باشند، در غیر این صورت به مرور بدنه آنها دچار پوسیدگی خواهد شد و مقاومت ندارند.

طبقه بندی دیوار انبار کوچک

تفاوتی ندارد که به دنبال قفسه بندی انبار کوچک هستید یا بزرگ، در هر صورت فضای دیوار را باید جدی بگیرید. از فضای دیوار می توانید برای نصب قفسه ها و شلف های متعدد و کمد برای چیدمان و نگهداری از وسایل مختلف استفاده کنید. اگر فضای انبار کوچک است، از کف تا سقف را طبقه بندی کنید تا بیشترین استفاده را از محیط انبار ببرید.

استفاده از جعبه در قفسه بندی انبار منزل

با توجه به اینکه تناسب نوع قفسه های انبار با وسایل موجود در آن اهمیت بالایی دارد، لذا نمی توان از اهمیت جعبه های پلاستیکی غافل شد. جعبه پلاستیکی انبار گزینه ای بسیار عالی برای نگهداری وسایل کوچک مانند ابزارآلات می باشد که امکان چیدمان به صورت چند طبقه بر روی هم را دارند. با قرار دادن این جعبه ها به صورت چند طبقه در گوشه های دیوار و کنار قفسه های دیواری می توان نظم بسیار خوبی را در محیط ایجاد کرد. علاوه براین، این جعبه ها بعث میشوند وسایل کوچک براحتی در دسترس قرار بگیرند.
از جعبه های پلاستیکی می توان به عنوان نظم دهنده در قفسه بندی انباری خانه نیز استفاده کرد. کافیست چند جعبه را در ردیف های قفسه های قرار دهید و از این طریق وسایل مختلف را دسته بندی نمایید.

چیدمان صحیح قفسه های انباری خانه

قفسه های انباری خانه تاثیر زیادی بر جلوگیری از ریزش کالاها و خسارت دارند، اما اگر چیدمان آنها درست انجام نشود ممکن است نتیجه عکس داشته باشد. قفسه ها باید به گونه ای در انبار چیده شوند که درب در زمان باز و بسته شدن به آنها برخورد نکند. علاوه براین، قفسه ها باید به گونه ای در انبار قرار بگیرند که نور خورشید مستقیم روی آنها تابیده نشود. نور خورشید در روزهای گرم سال می تواند به کالاهای درون قفسه ها آسیب های جدی وارد کند.

خروج مواد ممنوعه از قفسه انبار منزل

فضای انبار منزل به دلیل کمبود فضا و گرفتگی هوا مستعد انفجار مواد شیمیایی می باشد. علاوه براین، برخی از این مواد در صورت ترکیدن لامپ و پرتاب شدن جرقه ها خیلی زود مشتعل میشوند. به همین دلیل بهتر است در قفسه بندی انبار منزل مواد خطرناک را از محیط خارج کنید.

نورپردازی در کنار قفسه بندی انبار کوچک را جدی بگیرید

در بسیاری از مواقع فضای انباری خانه تاریک با نور بسیار کم می باشد و به همین دلیل دلگیر خواهد بود. این در حالیست که در طول روز ممکن است بارها به انبار منزل بروید. متاسفانه نور در این محیط جدی گرفته نمیشود و به همین دلیل فضای انبار کوچک و دلگیر و تاریک بنظر میرسد. با نورپردازی مناسب می توان قفسه بندی انبار کوچک آپارتمان را به گونه ای انجام داد که فضا بزرگتر جلوه کند. نور لامپ و میزان روشنایی اگر با دقت انتخاب شود، در نهایت به بزرگ و زیباتر شدن محیط انبار منتهی خواهد شد.

گروه بندی وسایل در قفسه

وسایل موجود در انبارهای خانگی دارای تنوع زیادی هستند و از نظر ویژگی ها با هم فرق دارند. به همین دلیل باید گروه بندی وسایل را در قفسه بندی انبار منزل جدی بگیرید. وسایل را بر اساس وزن، اندازه و ابعاد و ویژگی های آنها دسته بندی نموده و سپس در ردیف های مناسب قرار دهید. به عنوان مثال، مواد غذایی باید با فاصله از مواد شوینده چیده شوند و کالاهای سنگین در طبقات پایین قرار بگیرند. کالاهایی که دارای ابعاد بزرگتری هستند، در طبقاتی چیده شوند که ارتفاع بیشتری برای آنها در نظر گرفته شده است.

قفسه بندی سقف انبار منزل

سقف انبار از جمله فضاهایی می باشد که در اغلب مواقع اهمیت آن جدی گرفته نمیشود. این در حالیست که در یک چیدمان حرفه ای انبار می توان بسیاری از وسایل را از سقف آویز کرد. علاوه براین، با نصب قفسه های مناسب از سقف می توان وسایلی که کمتر مورد استفاده قرار میگیرند را در آنها قرار داد.

نظم کف انبار را فراموش نکنید

در حالت استاندارد برای دیزاین انبار خانه باید کف را تا حد امکان خالی و بدون هیچ وسیله ای طراحی کرد. چیدمان تعداد زیاد وسایل در کف انبار مانع از تردد آسان خواهد شد. علاوه براین، نم و رطوبت محیط نیز به وسایل کف انبار نفوذ می کند و در نهایت باعث خرابی آنها خواهد شد. تا حد امکان وسایل را در داخل قفسه ها و جعبه ها قرار دهید یا آنها را از دیوار و سقف آویز کنید.

نحوه دسترسی به وسایل را مد نظر قرار دهید

در برخی از مواقع برای قفسه بندی انبار منزل از کف تا سقف های بلند طبقه بندی میشود تا از فضا به صورت بهینه استفاده شود. حال شرایطی را در نظ بگیرید که بدون چهار پایه بخواهید وسایل ردیف های بالایی را بردارید. به همین دلیل است که باید در زمان طبقه بندی انبار خانه به نحوه دسترسی به آنها نیز توجه شود. برای انبارهایی که سقف کوتاهی دارند کمتر با این مشکلات مواجه خواهید بود اما برخی از انبارها دیوارهای بلندی دارند.

ایجاد توازن در چیدمان وسایل

برای رعایت اصول ایمنی و همچنین افزایش طول عمر قفسه ها، باید چیدمان وسایل را بر اساس وزن آنها انجام دهید. تا حد امکان وسایل سنگین را در طبقات پایین تر بگذارید و ردیف های بالایی را برای کالاهای سبک در نظر بگیرید. علاوه براین، سعی کنید وزن وسایل در بخش های مختلف قفسه به صورت متعادل پراکنده باشد. سنگین کردن بیش از اندازه یک طرف از قفسه ها به مرور باعث ایجاد ترک و شکستگی در بدنه آنها خواهد شد.

ایجاد توازن در چیدمان قفسه انباری آپارتمان

مرتب سازی قفسه بندی انباری خانه

به عنوان یکی دیگر از اصول قفسه بندی انبار منزل و انباری های کوچک خانه ها می توان به مرتب سازی آنها اشاره کرد. سعی کنید به صورت هفتگی یا ماهانه قفسه ها و جعبه های انبار را بررسی و مرتب کنید. وسایلی که برای مدت بسیار طولانی استفاده نشده اند را سعی کنید دور بیندازید تا فضای انبار خالی شود. بسیاری از وسایل درون انباری خانه ممکن است سالها استفاده نشوند و فقط فضا اشغال کرده اند!

رعایت اصول ایمنی در قفسه بندی انبار منزل

در چیدمان و دیزاین انبار خانه کوچک و انبارهای بزرگ نباید فقط به زیبایی ظاهری دقت داشت، بلکه ایمنی را باید جدی گرفت. بر همین اساس در زمان قفسه بندی انبار کوچک خانه و آپارتمان ها سعی کنید حتما روی لامپ حباب قرار دهید تا در صورت ترکیدن، جرقه های آن روی وسایل درون قفسه ها پرتاب نشود. مواد شیمیایی و شوینده ها را از هم دور کنید و حتما درب بسته بندی آنها کاملا بسته باشد.
فاصله دادن ردیف اول قفسه از کف انبار می تواند از نفوذ نم و رطوبت به وسایل موجود در آن جلوگیری کند. مهم تر از همه اینکه، قفسه هایی را برای انبار منزل انتخاب کنید که کیفیت مطلوبی داشته باشند.

طراحی و ساخت قفسه بندی انبار منزل و انباری خانه

نوع تجهیزات مورد استفاده در قفسه بندی انبار منزل و انبارهای کوچک ارتباط مستقیم با میزان کارایی و طول عمر و ماندگاری آنها خواهد داشت. انبار تجهیز آسیا در طی سالها فعالیت انواع قفسه های فلزی متنوع را با ورق های گالوانیزه و بهترین متریال و رعایت استانداردها طراحی و تولید می کند. با ورود به منوی محصولات در بالای صفحه می توانید ویژگی های این قفسه را مطالعه و در صورت نیاز آنها را سفارش دهید.

امتیاز 5/5 از 2 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *