🏠 » مقالات آموزشی قفسه بندی و نگهداری انبار » اصول قفسه بندی فروشگاه پلاستیک فروشی (پلاسکو)

اصول قفسه بندی فروشگاه پلاستیک فروشی (پلاسکو)

قفسه بندی فروشگاه پلاستیک فروشی از گام های مهم و ابتدایی در تجهیز و راه اندازی این قبیل کسب و کارها می باشد. توجه به نوع قفسه پلاسکو، نحوه چینش کالا برای افزایش راندمان مغازه و بهره وری بهینه از فضای فروشگاه همگی در نهایت می توانند تاثیر چشمگیری بر سود و درآمد نهایی داشته باشند. در ادامه اصول قفسه بندی پلاسکو و قفسه های مناسب برای فروشگاه ظروف پلاستیکی را بررسی می کنیم. با انبارتجهیز آسیا همراه باشید.
فهرست مطالب

دلایل اهمیت قفسه بندی فروشگاه پلاستیک فروشی

پلاستیک فروشی یا پلاسکو از رایج ترین و البته کاربردی ترین مغازه ها و فروشگاه ها هستند که تنوع بسیار بالایی در محصولات آنها وجود دارد. به همین دلیل عدم توجه به قفسه بندی انبار و فروشگاه می تواند بی نظمی زیادی را به همراه داشته و در نهایت منجر به نارضایتی مشتری و کاهش درآمد شود. لذا می توان گفت، با قفسه بندی پلاسکو چند مزیت مهم بدست می آید که عبارتند از:

  • ایجاد نظم در فضای داخل فروشگاه و انبار ظروف پلاستیکی
  • دسترسی آسان مشتری به محصولات مورد نظر با تقسیم بندی و چینش استاندارد
  • استفاده بهینه از فضای داخل فروشگاه با طبقه بندی از کف تا سقف
  • اطلاع از میزان موجودی هر کالا و شارژ مجدد آنها در زمان مناسب
  • استاندارد شدن محیط داخل فروشگاه بر اساس اصول ایمنی

نکات مهم در قفسه بندی پلاسکو

فروشگاه های پلاستیک فروشی مانند سایر کسب و کارها دارای شرایط خاصی بوده و بر همین اساس باید چیدمان قفسه ها را در آنها انجام داد. از مهم ترین اصول قفسه بندی پلاسکو می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

قفسه بندی مغازه پلاستیک فروشی

انتخاب قفسه مناسب برای پلاستیک فروشی

به عنوان اولین گام باید بتوانید قفسه مناسب را انتخاب کنید. قفسه هایی در این فروشگاه ها کاربرد دارند که بیش از اندازه بزرگ و سنگین نباشند. علاوه براین، در برابر تماس با مواد شوینده و نم و رطوبت نیز سطح آنها نباید با پوسیدگی و تغییر رنگ مواجه شود. رایج ترین انواع قفسه های مغازه های پلاستیک فروشی عبارتند از:

قفسه بندی مشبک

یکی از بهترین و رایج ترین قفسه های پلاسکو، قفسه بندی مشبک یا پیچ و مهره ای است. این قفسه ها از ورق های گالوانیزه تولید شده و براحتی می توان تعداد طبقات را افزایش یا کاهش داد. علاوه براین، ارتفاع هر قفسه متناسب با ابعاد و اندازه کالاها قابل تنظیم است.
ویژگی مثبت دیگر این قفسه ها، قابلیت رنگ آمیزی آنها با رنگ های دلخواه و متناسب با دکوراسیون محیط است.

قفسه بندی فروشگاهی یا سوپرمارکتی

نوع دیگر قفسه پلاسکو، قفسه های سوپرمارکتی هستند که در بسیاری از فروشگاه ها مورد استفاده قرار میگیرند. قفسه بندی فروشگاهی دارای تنوع زیادی است و در هر بخش از فروشگاه می توان مدل های خاصی را به کار برد که عبارتند از:

  • قفسه پلاسکو دو طرفه: این قفسه ها در ردیف های میانی فروشگاه پلاستیک فروشی قرار میگیرند. طبقات و ردیف های دو طرفه این قفسه ها شرایط را برای چیدمان کالا فراهم می کند. در نتیجه می توان از فضای داخلی فروشگاه به خوبی استفاده کرد.
  • قفسه یک طرفه خود ایستا: در قفسه بندی فروشگاه پلاستیک فروشی برای کنار دیوار یا سایر بخش ها می توانید قفسه هایی را انتخاب کنید که دارای پایه هستند. این قفسه ها براحتی روی سطح قرار گرفته و می توان کالا و وسایل پلاستیکی را در وزن های مختلف داخل آنها قرار داد.
  • قفسه یک طرفه دیواری: در دیوارهای فروشگاه برای افزایش مقاومت قفسه و جلوگیری از ریزش آنها می توان از مدل های دیواری استفاده کرد. این نوع قفسه های پلاسکو با پیچ و اتصالات به دیوار محکم شده و کاملا ثابت هستند.

قفسه ایزی رکت برای پلاستیک فروشی

قفسه بندی ایزی رکت یکی دیگر از انواع قفسه های مناسب پلاسکو می باشد که شباهت زیادی با مشبک دارند. این قفسه ها با اتصالات فاق و زبانه طبقه بندی شده و پیچ و مهره در آنها به کار نمی رود. مانند سایر قفسه های بالا، در ایزی رکت نیز چیدمان و جا به جایی وسایل با دست انجام میشود و گزینه ای کاربردی برای مغازه خواهد بود.

اصول قفسه بندی پلاسکو

دسته بندی محصولات در قفسه

بعد از انتخاب قفسه مناسب بر اساس نوع و تعداد کالا، حال باید به دسته بندی صحیح آنها توجه کنید. در حالت کلی وسایل و ظروف پلاستیکی وزن زیادی ندارد و می توان آنها را در طبقات بالایی و پایینی قفسه قرار داد. اما بهتر است به توازن و تعادل در وزن قفسه دقت کنید. در حالت استاندارد بهتر است تا حد امکان وسایل سنگین را در طبقات پایین قرار دهید.
همچنین توصیه می کنیم وسایل و ظروفی که با هم در ارتباط هستند را در فاصله کمی از یکدیگر قرار دهید. این نحوه چیدمان باعث افزایش فروش و ترغیب مشتری به خرید سایر وسایل میشود.

توجه به طبقه بندی استاندارد

یکی از مسائل بسیار مهم در قفسه بندی فروشگاه پلاستیک فروشی، تعداد طبقات و ارتفاع آنها است. تعداد طبقات باید به گونه ای تنظیم شود که مشتری براحتی به وسایل مورد نظر دسترسی داشته باشد. در فروشگاه هایی که فروشنده مسئول جا به جایی وسایل است، متناسب با نوع بالابرها و تجهیزات موجود در فروشگاه باید ارتفاع و تعداد طبقات تعیین شوند.

رعایت اصول ایمنی

متاسفانه در قفسه بندی پلاسکو و پلاستیک فروشی ها به اصول ایمنی کمتر توجه میشود. با توجه به اینکه ظروف پلاستیکی در تماس با حرارت خیلی زود دچار حریق میشوند، به همین دلیل باید اصول ایمنی را با دقت اجرا کنید. طبقات بالایی قفسه از سیم و کابل های برق باید فاصله داشته باشند. علاوه براین، حتما بر روی لامپ های سقف و دیوار پوشش و محافظ قرار گیرد تا در صورت ترکیدگی جرقه های آن روی وسایل درون قفسه پرتاب نشوند.

توجه به رنگ قفسه مغازه پلاسکو

دکوراسیون در محیط های تجاری و مغازه ها اهمیت بسیار زیادی دارد و می تواند در جذب مشتری موثر عمل کند. خوشبختانه تنوع رنگی در قفسه ها بسیار زیاد است. بر اساس میزان نور و روشنایی محیط و همچنین سبک چیدمان و دکوراسیون رنگ مناسبی را برای قفسه ها انتخاب کنید. قفسه های مشبک و ایزی رکت و حتی مدل های سوپرمارکتی را می توان با رنگ های مخصوص رنگ آمیزی کرد و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

حفظ فاصله ردیف اول با کف

برای جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت به بسته بندی وسایل چیده شده در طبقه اول قفسه حتما باید تا کف فروشگاه حداقل 15 سانتی متر فاصله داشته باشند. این فاصله شرایط را برای شستشوی کف سالن فروشگاه فراهم می کند.

توجه به تردد آسان مشتری

مساله بسیار مهمی که نباید در قفسه بندی فروشگاه پلاستیک فروشی از آن غافل شد، تردد آسان مشتری است. بین ردیف های قفسه ها به اندازه کافی فاصله قرار دهید تا حداقل دو مشتری همزمان بتوانند از راهرو عبور کنند. علاوه براین، به هیچ عنوان نباید وسایل اضافه را در راهروها و روی زمین قرار دهید. این کار به شدت باعث بی نظمی در محیط فروشگاه شده و نارضایتی مشتری را به همراه دارد. با قفسه های نیم دایره ای و باکس پالت و جعبه پلاستیکی انبار می توان وسایل بسیار کوچک و اضافه را نگهداری و از بی نظمی جلوگیری کرد.

جمع بندی

در قفسه بندی پلاسکو و مغازه های پلاستیک فروشی می توان از قفسه های مشبک، ایزی رکت و فروشگاهی استفاده کرد که تنوع بالایی دارند. علاوه براین، در چیدمان این قفسه ها باید کالاها را دسته بندی کرد و در طبقات مجزا قرار داد تا دسترسی به آنها آسان باشد. انتخاب رنگ مناسب، رعایت اصول ایمنی و همچنین حفظ فاصله ردیف اول از کف مغازه از دیگر مواردی می باشد که بایاد به آن توجه داشت.

امتیاز 5/5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *