انبار و اهمیت آن

انبار و اهمیت آن

فهرست مطالب

با توجه به اینکه اکثر منابع نقدی یک شرکت تولیدی در مواد سرمایه‌گذاری می‌شود، در صورت عدم رعایت تکنیک‌های ذخیره‌ سازی ایمن و منظم، زیان‌های برگشت‌ ناپذیر رخ خواهد داد. به عنوان مثال، هنگامی که تولید به دلیل موجودی ناکافی مواد قطع می شود، هزینه های تولید در نتیجه خریدهای عجولانه برای جلوگیری از اختلالات افزایش می یابد. خرید بیش از حد مواد منجر به هزینه های بیهوده، افزایش هزینه های ذخیره سازی و رکود سرمایه می شود. جابجایی، انتقال، مدیریت و حفاظت از موجودی مواد تا حد امکان مهم است و همین موارد انبار و اهمیت آن را به ما نشان میدهد.

انبار مکانی است که در آن کالاها با پیش بینی نیازها و نیازهای آینده جمع آوری و ذخیره می شوند. در نتیجه، انبارها با توجه به اهمیتی که در تامین کالاها و اقلام مورد نیاز بخش‌های مختلف تولیدی، تجاری و خدماتی دارند، نیاز به سازمان‌ دهی دقیق و همچنین کارکنان آگاه و دلسوز دارند. به همین دلیل انبارداری باید روشمند باشد که شما با شرکت انبار تجهیز آسیا در این مقاله با انبار داری روشمند همچنین اهمیت و انواع انبارها آشنا میشوید.

اهمیت انبار

در هر دو بخش عمومی و تجاری، ایجاد انبارها وظیفه تامین، نگهداری و در دسترس قرار دادن انواع تجهیزات را دارد. در صورتی که واحد مصرف کننده مواد و لوازم مورد نیاز را به موقع دریافت نکند، بر عملکرد و جریان کاری موسسه تاثیرگذار خواهد بود. برای ساختار انبار نزدیک به محل تولید ایده آل است. هزینه آن نیز باید به حداقل برسد تا امکان حمل آسان کالاها به ویژه مواد حجیم و سنگین به واحدهای تولیدی فراهم شود.

انواع انبارها

با توجه به انواع محصولات نگهداری شده در داخل انبار، انبار ها به دسته های زیر تقسیم میشوند و شما در ادامه با انبار و اهمیت آن آشنا میشیود.

 • محل نگهداری مواد منفجره
 • انبار محصولات فاسد شدنی
 • تاسیسات ذخیره سازی مواد فله ای
 • تاسیسات نگهداری مواد شیمیایی

انواع انبارها از نظر ساختمان:

 1. ساختار کاملاً پوشیده شده
 2. سازه سرپوشیده بدون دیوار
 3. انبار یا بارانداز در فضای باز

توجه به این نکته ضروری است که انبارهای کاملاً سرپوشیده آنهایی هستند که دارای سقف، دیوار و در هستند. برای ساخت این نوع انبارها می توان از مصالح ساختمانی مختلفی استفاده کرد و کالاهایی که باید از عواملی مانند باد، باران، نور خورشید، سرقت و غیره محافظت شوند، در آنجا نگهداری می شوند.

سیستم های قفسه بندی ثابت

 • الت راک
 • راک کفپوشدار سنگین
 • کفپوشدار سبک
 • مشبک پیچ و مهره ای
 • درایوین
 • کانتی لور
 • فروشگاهی

علت مهم بودن انبار داری

مشاغلی که واردات، صادرات، حمل و نقل و تولید کالا انجام می دهند باید انبار داشته باشند. شما می توانید کنترل محصولات خود را حفظ کنید و با متمرکز کردن موجودی خود مطمئن شوید که مشتریان سفارشات خود را به موقع دریافت می کنند. استفاده از قفسه ذخیره سازی مناسب به شما در دستیابی به اهدافتان کمک می کند زیرا مرتب نگه داشتن همه چیز در یک مکان ممکن است هزینه ها را کاهش داده و بهره وری را افزایش دهد تمام این ها پاسخ سوال انبار و اهمیت آن است.

سازماندهی و وظایف انبار چیست؟

برای هر دو شرکت دولتی و تجاری، تشکیل و ایجاد انبار به منظور حفظ و دسترسی به تجهیزات لازم است. موارد زیر را می توان به عنوان برخی از مهمترین مشاغلی که انبارها دارند ذکر کرد:

 • نگهداری موجودی کالاهای مورد نیاز در سطح مناسب و برنامه ریزی برای آن.
 • همکاری در خرید، تامین، دریافت و نظارت بر کالاها.
 • رعایت خط مشی ها، دستورالعمل ها و استانداردهای انبارداری سازمان ضمن تسریع در تحویل و نگهداری مناسب کالا در انبار.
 • مسئولین انبار و انباردار مسئول اجرای مقررات و رویه های مالی سازمان در انبارداری می باشند.

در صورت انجام وظایف فوق با رعایت اصول و مقررات صحیح انبار، عملیات سازمان با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. در نهایت صرفه جویی حاصل از این اقدامات باعث بهبود وضعیت مالی سازمان خواهد شد.

سازماندهی و وظایف انبار

روش مناسب برای محاسبه ی فضای انبار

برای تعیین انبار و اهمیت آن و فضای انبار باید موارد زیر بررسی شود:

 1. مسئولیت های انبار مربوطه را مشخص کنید.
 2. الزامات مورد باید شامل نوع، ویژگی های فیزیکی (وزن، حجم، ظاهر و غیره)، روش نگهداری (قفسه، فضای باز، روی زمین و غیره) و سایر اطلاعات مرتبط باشد.
 3. نحوه تحویل را مشخص کنید.
 4. نقاط ورود و خروج مواد را مشخص کنید.

چه نکاتی را هنگام طراحی انبار رعایت کنیم؟

 • ترجیحاً محصولات اغلب استفاده شده، اجسام سنگین و اقلام حجیم در نزدیکی ورودی یا محل مصرف نگهداری شود.
 • اجناس بزرگ و حجیم بهتر است در پایین ترین طبقات قفسه بندی چیده شوند.
 • استفاده بهینه از ارتفاع در انبارها بسیار مهم است.
 • همه اقلام باید قابل دسترس باشند.
 • طراح باید خروج کالاها از محل را به صورت غیرقانونی محدود کند.
 • برای رسیدگی بهتر به ورود و خروج اشیا باید یک سیستم اطلاعاتی مناسب برای انبار ساخته شود

انواع سندهای انبار

چند سند کلیدی انبار در زیر لیست شده که جزئیات بیشتر و نحوه استفاده از آنها در روش اجرای انبار و اجرای خرید در این لیست اورده شده است پس با ما همراه باشد.

 رسید موقت

از این فرم زمانی استفاده می شود که لازم است مراحلی به منظور صدور احتمالی رسید انبار نهایی انجام شود. پایه و اساس عملیات حسابداری نیست. هرگاه کالایی وارد انبار شود ابتدا رسید موقت صادر می شود و پس از تکمیل کنترل های مورد نیاز، رسید قطعی و دائمی صادر می شود.

رسید انبار

به عنوان رسید دائمی شناخته می شود و یکی از شاخص ترین اسناد استاندارد در انبار است. پس از دریافت موقت و هرگونه کنترل مورد نیاز، انبار به محض تحویل محصولات، قبض انبار را تکمیل و صادر می کند. این رسید آخرین مدرکی است که نشان می دهد کالا تحویل داده شده است این رسید جزوی از نیازهای انبار و اهمیت آن است.

برگه ی درخواست کالا

هر واحد اعم از تولیدی یا غیرتولیدی باید فرم درخواست محصولات را تکمیل کند تا انبار اقلام مورد نیاز خود را تهیه کند. پس از تکمیل و امضای فرم درخواست کالا از انبار توسط واحد متقاضی، توسط مدیریت تایید و جهت اخذ مواد لازم به انبار مربوطه ارسال می گردد.

در صورت موجود بودن کالای درخواستی، انباردار کالای درخواستی متقاضی را تحویل و سند انتقال انبار صادر می کند. در غیر این صورت فرم درخواست خرید را تهیه و تنظیم و به واحد خرید و تدارکات ارجاع می دهد. این به موجودی، مشخصات و دقت فرم درخواست کالا از انبار بستگی دارد.

حواله

یکی از مهمترین اسناد رایج حواله انبار است. این سند به عنوان تاییدیه نهایی بوده و پس از دریافت فرم درخواست کالا، تحویل هر گونه کالا از انبار به واحدها یا خریداران متقاضی و خروج کالا از انبار توسط انبار صادر می شود. اقلام پس از خروج از انبار ثبت و به حسابداری وارد می شوند.

به این مطلب رای بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *