🏠 » مقالات آموزشی قفسه بندی و نگهداری انبار » بهترین روش چیدمان قفسه های انبار
بهترین روش چیدمان قفسه های انبار

بهترین روش چیدمان قفسه های انبار

بهترین روش چیدمان قفسه های انبار با توجه به نوع و تعداد کالا و همچنین شرایط محیط و نوع قفسه بندی انبار متفاوت است. به طوریکه در برخی از انبارها سیستم FIFO گزینه مناسبی می باشد و در برخی دیگر BY ORDER باید اجرا شود. با انتخاب بهترین روش برای چیدمان کالا در قفسه انبار بزرگ و کوچک می تواند تاثیر چشمگیری بر بهبود راندمان انبار و استفاده بهینه از فضا داشته باشد. در ادامه با انبار تجهیز آسیا همراه باشید تا بهترین روش های چیدمان کالا در قفسه بندی انبار را معرفی کنیم.
فهرست مطالب

ملاک تعیین بهترین روش چیدمان قفسه های انبار چیست؟

انبارهای صنعتی و نیمه صنعتی و حتی خانگی از بخش های بسیار مهمی هستند که کالاهای مختلف در آنها قرار گرفته و در شرایط لزوم خارج میشوند. چیدمان نادرست کالاها در انبار نه تنها منجر به بی نظمی میشوند، بلکه احتمال خسارت های مادی و حتی جانی را به همراه دارند. چون ممکن است کالاها در اثر چیدمان اشتباه از طبقات بالایی قفسه انبار ریزش کنند یا کالاهای دارای تایخ انقضا در زمان مناسب از انبار خارج نشده و فاسد شوند. اما سوال این است، چطور بهترین روش چیدمان قفسه های انبار را انتخاب کنیم؟ آیا تمام انواع چیدمان و جانمایی در انبار را می توان به عنوان بهترین گزینه برای همه انبارها در نظر گرفت؟
برای انتخاب بهترین روش چیدمان قفسه های انبار لازم است فاکتورهای زیر را مد نظر قرار دهید:

  • تناسب اندازه و ابعاد کالا با نوع چیدمان
  • در نظر گرفتن تاریخ انقضا در چیدمان
  • چیدمان بر اساس شرایط محیط و میزان فضای موجود در انبار
  • جانمایی کالا در قفسه بر اساس نوع قفسه ها

بهترین روش چیدمان در قفسه های انبار

بهترین روش چیدمان قفسه های انبار برای کالای دارای تاریخ انقضا

بسیاری از مواد غذایی و دارویی و بهداشتی دارای تاریخ مصرف مشخصی بوده و بعد از این تایم غیر قابل مصرف خواهند بود. به همین دلیل در انبارهای حاوی این قبیل کالا و اقلام باید روشی برای چیدمان انتخاب شود که در زمان مناسب و قبل از اتمام تاریخ انقضا از انبار خارج شوند. یکی از بهترین روش های چیدمان قفسه انبار برای این نوع از کالاها، سیستم FIFO می باشد. در این سیستم کالاهایی که ابتدا وارد انبار و قفسه میشوند، قبل از سایر کالاها خارج خواهند شد.
البته برای کالاهای دارای تاریخ انقضا، روش by order نیز می تواند یکی از بهترین روش های چیدمان قفسه های انبار باشد. چون دسترسی به هر کالا در قفسه ها بدون مانع بوده و بلافاصله می توان آنها را از قفسه خارج کرد. اما از آنجا که این سیستم تنها در قفسه بندی پیچ و مهره ای و قفسه بندی فروشگاهی قابل پیاده سازی است، در انبارهای بزرگ و صنعتی کاربرد ندارد.

بهترین روش چیدمان قفسه های انبار برای کالاهای بزرگ و سنگین

در چیدمان کالاهای بزرگ و سنگین چالش های بسیار زیادی در انبار وجود دارد و تنها به کمک لیفتراک و بالابر این کار انجام میشود. یکی از بهترین روش های چیدمان قفسه های انبار حاوی کالاهای بزرگ و سنگین، چیدن آنها در طبقات پایین است. به طوریکه در طبقات پایین و نزدیک به کف کالاهای بزرگ قرار گرفته و برای طبقات بالاتر از کالاهای کوچک و سبک استفاده میشود.
یکی از دلایلی که باعث میشود این روش را به عنوان بهترین روش چیدمان در انبار معرفی کنیم، جلوگیری از ریزش و سقوط قفسه می باشد. قرار گرفتن کالاهای سنگین در طبقات بالا و کالاهای کوچک در طبقات پایین باعث میشود تعادل در سازه قفسه از بین رفته و قفسه های کمی بی کیفیت در این شرایط از هم پاشیده و ریزش می کنند.

بهترین روش چیدمان قفسه های انبار برای کالاهای بزرگ و سنگین

بهترین روش چیدمان کالای فله در انبار

بار و کالاهای فله و بدون بسته بندی در بسیاری از انبارها نگهداری میشوند و نیاز به تجهیزات منحصر به فردی دارند. اگر به دنبال روش مناسب برای چیدمان این قبیل کالا و بار در انبار هستید، بهتر است در مرحله اول باکس پالت را انتخاب کنید. با قرار گرفتن این قبیل کالا و بار که در اغلب مواقع اندازه های کوچکی دارند در باکس پالت از ریزش آنها جلوگیری میشود. چون این باکس ها دارای جداره بوده و حمل و جا به جایی تعداد زیادی بار فله را همزمان با هم فراهم می کند.

کدگذاری؛ بهترین روش چیدمان قفسه انبار

به جز کالاهای دارای تاریخ انقضا که زمان خروج برای آنها در اولویت قرار دارد، سایر اقلام را می توان با روش های LIFO و غیره در قفسه ها قرار داد. اما مهم این است که بتوان دسترسی و سرشماری آنها را تا حد امکان آسان و مکانیزه کرد. به همین دلیل بهترین روش برای چیدمان قفسه های انبار در این شرایط، استفاده از سیستم کدگذاری می باشد.
سیستم های کدگذاری با استفاده از اعداد، حروف و ترکیب آنها قفسه ها، ردیف و کالاها را علامت گذاری و در سیستم نرم افزاری ثبت می کنند. با استفاده از این روش می توان به هر کالا یک کد اختصاص داد و براحتی به آن در زمان مورد نیاز دسترسی پیدا کرد.

چیدمان کالا در انبارهای کوچک

همان طور که اشاره شد، در انتخاب بهترین روش برای چیدمان قفسه های انبار، لازم است شرایط محیط نیز مد نظر قرار گیرند. به همین دلیل اگربه دنبال بهترین روش برای انبارهای کوچک هستید، چیدمان از کف تا سقف به ترتیب وزن و اندازه و ابعاد یکی از گزینه های مناسب محسوب میشود. در این انبارها باید تا حد امکان تعداد طبقات قفسه ها را افزایش داد و عرض راهروها را نیز کم کرد. این هدف با استفاده از قفسه بندی خودراهرو دست یافتنی خواهد بود.

نتیجه گیری

بر اساس آنچه در طول متن به آن اشاره شد، بهترین روش چیدمان قفسه های انبار به نوع کالا و شرایط محیط بستگی دارد. به طوریکه برای کالاهای دارای انقاضا FIFO بهترین گزینه به شمار می رود و در مقابل، برای کالاهای فروشگاهی BY ORDER بهترین خواهد بود. به همین دلیل لازم است با توجه به نوع و اندازه و ابعاد اقلم موجود در انبار و حتی نوع قفسه بندی بهترین روش را انتخاب و اجرا کرد.

امتیاز 5/5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *