🏠 » مقالات آموزشی قفسه بندی و نگهداری انبار » فرق قفسه بندی راک کفپوش دار سبک و سنگین چیست؟
تفاوت قفسه سبک و سنگین

فرق قفسه بندی راک کفپوش دار سبک و سنگین چیست؟

فهرست مطالب

قفسه بندی سنگی کفپوش سبک و سنگین یکی از کاربردی ترین سیستم های قفسه بندی در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی می باشد. اگرچه این دو نوع قفسه دارای ویژگی های بسیاری هستند، اما از جهات دیگری با هم تفاوت دارند و در نتیجه کاربرد آنها ممکن است کمی متفاوت باشد. در بخش بعدی به برخی از مهم ترین تفاوت های قفسه سنگی کفپوش سبک و سنگین خواهیم پرداخت.

قفسه بندی راک کفپوش دار سبک چیست؟

قفسه بندی راک کفپوش دار یا لانگ اسپن یکی از زیر مجموعه های قفسه های فلزی است که روی زمین کامل ثابت شده است و برای نگهداری کالاهای سبک استفاده می شود. این قفسه ها دارای کفپوش های فلزی هستند که در بین طبقه ها در نظر گرفته شده اند. بر اساس چنین ساختاری حمل و جا به جایی و چیدمان کالا در قفسه بندی راک کفپوش دار سبک انبار به وسیله نیزوهای انسانی و بدون ماشین آلات انجام می پذیرد.

در نصب و اجرای این قفسه ها از اتصالات پیج و مهره ای استفاده می شود که کاملا روی زمین ثابت شوند. به همین دلیل است که شک انسان میان طبقات ایمنی سازگار می باشد.

قفسه بندی راک کفپوش دار سنگین

قفسه بندی راک کفپوش دار سنگین یکی از کاربردی ترین سیستم های قفسه بندی در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی می باشد. اگرچه این دو نوع قفسه دارای ویژگی های بسیاری هستند، اما از جهات دیگری با هم تفاوت دارند و در نتیجه کاربرد آنها ممکن است کمی متفاوت باشد. در بخش بعدی به برخی از مهم ترین تفاوت های قفسه سنگی کفپوش سبک و سنگین خواهیم پرداخت.

این قفسه ها با اجزای مختلفی از جمله قاب، مهاربندهای متقاطع و افقی، کفپوش و بازو ساخته می شوند. در قفسه سنگی کف سنگین از بازوهای رولی با گیره های سه و چهار میخ و همچنین بازوهای قوطی معمولی استفاده می شود.

قفسه راک کفپوش دار سنگین

تفاوت قفسه بندی راک کفپوشدار سنگین و سبک از نظر ارتفاع

اگرچه دو شکل قفسه انبار که در بالا توضیح داده شد ساختارهای مشابهی دارند، اما در جزئیات کمی متفاوت هستند. یکی از تمایزهای قفسه سنگی کفپوش سبک و سنگین، ارتفاع چارچوب آنها است. قفسه های پانل سنگی از دوام بالایی برخوردار هستند، بنابراین تعداد طبقات را می توان به میزان قابل توجهی افزایش داد. این قفسه ها تا ارتفاع 10 متری قابل استفاده بوده و ارتفاع هر طبقه بسته به نوع کالا و سایز آن قابل تنظیم می باشد.

در قفسه بندی کف سبک، ارتفاع را می توان تنها تا 650 سانتی متر افزایش داد. با این حال، کفپوش با دهانه بلند ظرفیت باربری محدودی دارد و نمی توان آن را در ارتفاع یا تعداد طبقات افزایش داد.

تفاوت راک کفپوش دار سبک و سنگین از نظر قدرت تحمل

یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب قفسه بندی انبار، میزان تحمل و قدرت تحمل انهاست. یکی از تفاوت های اصلی قفسه بندی راک کفپوش دار سبک و سنگین در میزان قدرت تحمل آنهاست. به خاطر ضخامت قاب، باز و ستون و دیگر قطعات در قفسه های پانل راک در هر طبقه می تواند 600 کیلوگرم در هر متر مربع را تحمل نماید. دهانه این قفسه 20000 کیلوگرم قدرت تحمل را دارا می باشد. در قفسه های راک کفپوش دار سبک میزان تحمل وزن در هر طبقه 500 کیلوگرم است و در دهانه 8000 کیلوگرم قادر است که وزن را تحمل نماید.

برای همین می توانیم بگوییم که قفسه های لانگ اسپن در انبارهایی استفاده می شود که تعداد کالاها و وزن آنها کم باشد. در مقابل قفسه های کفپوش دار سنگین در انبارهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و تعداد زیادی کالا را با اپراتورهای انسانی قادر است که در آنها قرار دهد.

تفاوت قیمت قفسه راک کفپوشدار سبک  و سنگین

افزون بر موادری که در بالا گفته شد یکی دیگر از تفاوت های قفسه بندی راک کفپوش دار سبک و سنگین در قیمت آنهاست. در هر دو مدل این قفسه ها فلزی هستند و میزن ضخامت ورق های به کار رفته در آنها متفاوت می باشد. در قفسه های پانل راک نه تنها قاب و ستون ها محکم تر هستند، بلکه کفپوش نیز ضخامت بیشتری را دارند. به همین خاطر قیمت انها از قفسه های راک کفپوش دار سبک گران تر می باشد. افزون بر این، ارتفاع قفسه های کفپوش دار سنگین از نوع سبک بیشتر است و به همین دلیل ساخت انها نیز زمان بر بوده و به فلز بیشتری نیاز دارند و در نهایت باید گفت که قیمت انها گران تر خواهد بود.

به این مطلب رای بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *