🏠 » مقالات آموزشی قفسه بندی و نگهداری انبار » راهنمای خرید و انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار
راهنمای خرید و انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار

راهنمای خرید و انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار

انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار از ابتدایی ترین و مهم ترین اقدامات در تجهیز انبارهای صنعتی و نیمه صنعتی و حتی خانگی می باشد. چون نوع سیستم قفسه بندی انبار ارتباط مستقیم با میزان بهره وری از فضای انبار و تامین امنیت و رعایت اصول ایمنی دارد. علاوه براین، تنوع در این تجهیزات بسیار زیاد بوده و در اغلب مواقع خریداران در انتخاب آنها با چالش ها و ابهاماتی روبرو هستند. به همین منظور در ادامه راهنمای خرید و انتخاب سیستم قفسه بندی انبار فلزی ثابت و متحرک با کالاهای مختلف را ارائه خواهیم داد.
فهرست مطالب

انتخاب قفسه بندی انبار ثابت یا متحرک؟

قبل از بررسی جزئیات مهم در انتخاب سیستم قفسه بندی انبار، ابتدا لازم است بر اساس شرایط محیط انبار و نوع کالاها به این سوال پاسخ دهید که قفسه ها ثابت باشند یا متحرک؟ قفسه بندی انبار در دو نوع قفسه بندی ثابت و متحرک دسته بندی میشوند که کاملا با هم تفاوت دارند. قفسه های ثابت با اتصالات بسیار مقاوم روی زمین محکم شده و امکان جا به جایی آنها وجود ندارد. اما قفسه های متحرک براحتی جا به جا شده و وزن سبک و کمی دارند. در محیط های صنعتی بیشتر از قفسه های ثابت از قبیل قفسه بندی پالت راک استفاده شده و قفسه بندی فروشگاهی از نوع متحرک هستند.

راهنمای انتخاب قفسه بندی انبار

 

توجه به جنس قفسه بندی انبار در زمان انتخاب

یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم و تاثیرگذار در انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار، جنس و میزان ضخامت بدنه آنها است. بسیاری از قفسه های تولید شده برای انباری دارای بدنه فلزی هستند، اما استحکام آنها با توجه به ضخامت ورق های به کار رفته در آنها و نوع آلیاژ با هم فرق دارد. از آنجا که در انبارهای صنعتی تعداد کالاها و وزن آنها زیاد می باشد، بهترین انتخاب قفسه های فلزی می باشد که با متریال با کیفیت تولید میشوند.

انتخاب قفسه بندی فلزی با توجه به نوع کالا

با مرور انواع قفسه ها متوجه تفاوت های چشمگیر در ساختار آنها خواهید شد. دلیل این تفاوت، متناسب سازی قفسه ها با ویژگی های ظاهری کالاها و اقلام مختلف می باشد تا از ریزش آنها جلوگیری شود. به عنوان مثال، کالاهایی از قبیل فرش و موکت را نمی توان در قفسه های پالت راک قرار داد، اما براحتی بر روی قفسه بندی بازویی قابل نگهداری هستند. در نتیجه پیشنهاد می کنیم در زمان خرید و انتخاب قفسه بندی مناسب انبار حتما به نوع کالا و سازگاری آن با ویژگی های قفسه دقت داشته باشید.به سیستم چیدمان قفسه دقت کنید!

تنوع در انواع روش های چیدمان و جانمایی در انبار به دلیل تفاوت هایی می باشد که در سازه قفسه ها وجود دارد. به طوریکه در برخی از قفسه ها چیدمان و جا نمایی با سیستم fifo انجام شده و برخی by order هستند. لذا حتما در زمان انتخاب قفسه بندی انبار به این موضوع مهم که آیا نوع کالا با سیستم چیدمان آنها تناسب دارد یا خیر توجه کنید. اگر کالاهای مورد نظر دارای تاریخ انقضا می باشند، قفسه با سیستم fifo را انتخاب کنید. اگر دسترسی آسان و در لحظه به هر کالا برایتان اهمیت دارد، سیستم byorder گزینه ایده آلی بوده و قفسه بندی پیچ و مهره ای یا مشبک از آن تبعیت می کند.

انتخاب قفسه بندی مناسب انبار بر اساس محیط

در انبارهای صنعتی و نیمه صنعتی و خانگی، کمبود فضا از چالش های همیشگی محسوب میشود. به همین دلیل در اغلب مواقع تلاش میشود از کف تا سقف قفسه بندی شود و از کوچکترین فضا بیشترین بهره وری بدست آید. دقت داشته باشید که قفسه ها از نظر تعداد طبقات و ارتفاع دارای محدودیت هستند و در زمان انتخاب به این موضوع دقت کنید. علاوه براین، برای انبارهای کوچک صنعتی تا حد امکان باید فضاهای پرت را کاهش داد. برای این منظور می توان قفسه بندی خودراهرو را انتخاب کرد. این قفسه ها راهروهای اضافه بین قفسه ها را حذف نموده و داخل سازه تونل برای جا به جایی پالت های بار توسط لیفتراک های شاخه ای در نظر گرفته میشود.

به ماشین آلات حمل بار در انبار توجه کنید!

اینکه ماشین آلاتی همچون لیفتراک برای حمل بار و کالا در اختیار دارید یا خیر در انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار اهمیت زیادی دارد. چیدمان کالا در برخی از انواع قفسه ها به دلیل قابلیت اجرا به صورت چند طبقه تا سقف تنها به کمک لیفتراک و بالابر امکان پذیر است. پالت راک و قفسه بندی شاتل درایوین و خودراهرو از جمله مواردی هستند که جا به جایی بار در آنها با لیفتراک انجام میشود. این در حالیست که در قفسه بندی راک کفپوشدار سبک اپراتورهای انسانی حمل و چیدمان کالاها را برعهده دارند.

انتخاب قفسه بندی بر اساس نوع ماشین آلات

توجه به وزن و تعداد کالا

فاکتور بسیار مهم بعدی در خرید و انتخاب سیستم قفسه بندی انبار، وزن و تعداد کالاها می باشد. به عنوان مثال، اگر وزن کالاها سنگین نباشد، اما تعداد آنها زیاد است می توانید قفسه بندی راک کفپوشدار سنگین را انتخاب کنید. اما اگر وزن کالاها زیاد است، قفسه هایی را باید انتخاب کنید که چیدمان بار با لیفتراک در آنها امکان پذیر است.

قابلیت شستشوی قفسه

قفسه های انبار در محیط هایی همچون انبار نگهداری از مواد غذایی و دارویی، سردخانه میوه و سبزیجات و موارد مشابه باید همیشه تمیز و عاری از آلودگی باشند. به همین دلیل استفاده از قفسه های چوبی برای این محیط ها کاربرد ندارد. قفسه هایی را باید برای این محیط ها انتخاب کنید که قابلیت شستشو داشته و در تماس با مواد شوینده و ضدعفونی کننده دچار آسیب نشوند.

انتخاب سیستم قفسه بندی انبار استاندارد

یکی دیگر از موارد بسیار مهم که در انتخاب سیستم قفسه بندی انبار نمی توان از آن چشم پوشی کرد، استانداردهای رعایت شده در طراحی و ساخت این سازه ها می باشد. متاسفانه برخی از تیم های سازنده قفسه ها در انتخاب متریال و نحوه جوشکاری و اتصال اجزای مختلف سازه به هم استانداردها را رعایت نمی کنند. به همین دلیل با گذشت زمان و برخورد ضربه لیفتراک به قفسه بدنه سازه دچار ترک و شکستگی میشود. لذا در زمان انتخاب حتما کیفیت محصولات را بررسی و با اطمینان از استاندارد بودن آنها خرید را انجام دهید.

نتیجه گیری

به عنوان نتیجه گیری از راهنمای خرید و انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار که در طول متن ارائه شد می توان گفت، وزن و ابعاد و شکل ظاهری کالا، شرایط انبار و نوع ماشین آلات موجود در آن از فاکتورهای مهم در انتخاب هستند. علاوه براین، کیفیت و استاندارد بودن سازه و قابلیت شستشو نیز از مواردی می باشد که نباید از آنها غافل شد.

امتیاز 5/5 از 2 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *