🏠 » مقالات آموزشی قفسه بندی و نگهداری انبار » 10 روش افزایش بهره وری و راندمان انبار
روش افزایش بهره وری و راندمان انبار

10 روش افزایش بهره وری و راندمان انبار

افزایش بهره وری انبار و بهبود راندمان آن به فاکتورهای متعددی بستگی دارد و رعایت آنها در نهایت منجر به موفقیت های بیشتر برای صنایع مختلف بزرگ و کوچک خواهد شد. عدم رعایت برخی از جزئیات بسیار مهم که در نگاه اول بی اهمیت جلوه می کنند، باعث میشود بتوانید با هزینه کم از فضای درون انبار بیشترین استفاده را برده و راندمان کاری را نیز افزایش دهید. انبار تجهیز آسیا در ادامه به 10 روش کاربردی برای افزایش بهره وری و راندمان انبار با انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب و غیره اشاره خواهد داشت.
فهرست مطالب

افزایش بهره وری و راندمان انبار یعنی چه؟

یکی از مهم ترین اصول در تمام سازمان ها و کسب و کارهای موفق، استفاده حداکثری از منابع مالی و انسانی می باشد. به عبارت دیگر، هر آنچه که در محیط یک انبار وجود دارد؛ اعم از قفسه ها، ماشین آلات و کارکنان و کالاها باید به بهترین شکل ایفای نقش کنند. به طوریکه در نهایت از فضای فیزیکی انبار به درستی استفاده شده و کارکنان نیز با حفظ سلامت بتوانند بهترین کارایی را ارائه دهند. به همین دلیل است که یک مدیر موفق در کسب و کارهای بزرگ و کوچک تمرکز زیادی بر خلق روش های استاندارد برای بهبود بهره وری انبار دارد.

بهبود راندمان و بهره وری انبار

چطور بهره وری و راندمان انبار را افزایش دهیم؟

به دلیل اهمیت بسیار زیاد راندمان و بهره وری در محیط انبارها، روش های متعددی در این زمینه ارائه شده که متناسب با شرایط محیط و تجهیزات در دسترس می توان آنها را انتخاب کرد. برخی از روش های کاربردی برای بهبود راندمان انبارها عبارتند از:

1- افزایش بهره وری انبار قفسه مناسب

از مهم ترین و اصلی ترین تجهیزات به کار رفته در هر انبار، سیستم های قفسه بندی می باشند. این قفسه ها تاثیر بسیار زیادی بر نظم محیط داشته و انبارگردانی و دسترسی به کالاهای مختلف را نیز آسان می کند. اصلی ترین اقدامی که می توان برای افزایش راندمان انبار انجام داد، انتخاب قفسه مناسب است. به عنوان مثال، اگر هدف تلفیق بخش اداری با انبار کالاها می باشد، می توان از قفسه های نیم طبقه بالکنی استفاده نمود. اگر کالاها کوچک و سبک هستند، می توان از قفسه های پانل راک استفاده کرد تا اپراتورهای انسانی جا به جایی و چیدمان را انجام دهند.
علاوه براین، نوع قفسه هایی که در انبار استفاده میشود باید با ویژگی های ساختاری کالاها تناسب داشته باشند. به عنوان مثال، چیدمان اجناس رول مانند فرش و موکت در قفسه های پالت راک حمل و جا به جایی بسیار سختی داشته و زمان زیادی در این شرایط هدر خواهد رفت. در مقابل با انتخاب قفسه های بازویی می توان این مشکل را براحتی حل و در زمان حمل و جا به جایی آنها تا حد زیادی صرفه جویی کرد.

2- استفاده از نرم افزارهای مدیریت انبار

در انبارهای بزرگ و کوچک زمان زیادی برای جستجوی کالاها و اطلاع از تعداد موجودی آنها هدر می رود. به همین دلیل است که نرم افزارهای مدیریت انبار ارائه شده و به شدت در افزایش بهره وری و راندمان تاثیرگذار هستند. این نرم افزارها لیست تمام کالاهای موجود و ترخیص شده به همراه تاریخ و ساعت جا به جایی آنها و غیره را در دیتابیس ذخیره می کنند. به همین دلیل با یک جستجوی ساده می توان لیست تمام کالاها و تاریخچه ورود و خروج آنها و حتی اطلاعات واردکننده و تولیدکننده و غیره را مشاهده کرد.
البته توجه داشته باشید که انتخاب هر نوع نرم افزار مدیریت انبار نمی تواند نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشد. بلکه باید بتوانید نرم افزارهای جامع، قابل اعتماد با قابلیت گزارش گیری در بازه های زمانی مختلف را انتخاب کنید.

3- خط کشی کف انبار

در انبارهای بزرگ با تعداد بسیار زیاد ردیف هایی از قفسه های چند طبقه، پیدا کردن قفسه مورد نظر برای چیدمان یا خروج کالا چالش برانگیز است. به همین دلیل خط کشی کف زمین و شماره گذاری آنها روال بوده و تاثیر زیادی بر بهبود راندمان انبار دارد. کافیست برای هر قسمت از انبار بر اساس نوع کالاها رنگ خاصی تعریف شود تا ماشین های لیفتراک و کارکنان انبار با دنبال کردن آنها به ردیف مورد نظر از قفسه ها دست پیدا کنند.

4- شماره گذاری قفسه های انبار

جستجوی کالاهای مختلف مخصوصا برای انبارگردانی بسیار زمان بر است و بسیاری از کارکنان زمان زیادی را در این شرایط هدر می دهند. به همین دلیل برای بهبود و افزایش بهره وری انبار می توانید از شماره گذاری قفسه های انبار استفاده کنید. سیستم ها و روش های شماره گذاری کالاها در انبار تنوع زیادی داشته و با توجه به تعداد کالاها و قفسه ها می توان اعداد ترتیبی، حروف و ترکیب آنها و غیره را انتخاب کرد.

بهبود راندمان انبار با کد گذای

5-چیدمان صحیح قفسه های انبار

یکی از چالش های بسیار مهم در محیط انبارهای صنعتی و نیمه صنعتی، کمبود فضا می باشد. به همین دلیل استفاده بهینه از فضا می تواند یک راه موثر برای بالا بردن راندمان انبار به شمار رود. سازه قفسه های انبار از نظر ساختار با هم تفاوت دارند و بر اساس شرایط محیط، وجود خرپا و ستون ها و تو رفتگی ها در بخش های مختلف سوله چیده شوند. به عنوان مثال، اگر فضای کف انبار محدود می باشد، از قفسه های راهرو باریک استفاده کنید. این قفسه ها با حذف راهروهای اضافه باعث میشوند تعداد ردیف قفسه ها افزایش پیدا نموده و کالای بیشتری در آنها چیده شوند.

6- افزایش بهره وری انبار با تجهیزات پیشرفته حمل و نقل کالا

تقویت سیستم لجستیک مبحث بسیار مهمی می باشد که تاثیر آن بر افزایش بهره وری انبار و سرعت بخشیدن به حمل و جا به جایی کالاها غیر قابل چشم پوشی است. استفاده از لیفتراک، بالابرهای هیدرولیکی متحرک و ثابت از جمله مواردی هستند که می توان در انبار استفاده نمود. چون حمل کالا با ابعاد متوسط و وزن حتی سبک توسط اپراتور انسانی به مرور آسیب های جدی به بدن آنها وارد نموده و کارایی کاهش یافته و زمان نیز هدر خواهد رفت. مهم تر از همه اینکه، بدون ماشین آلات مناسب امکان چیدمان کالا در طبقات بالای قفسه ها وجود ندارد و نمی توان از فضا بدرستی استفاده نمود. در نتیجه یک مدیر انبار باید بداند که خرید این تجهیزات نوعی سرمایه گذاری محسوب میشود.

افزایش بهره وری انبار با تجهیزات پیشرفته حمل و نقل کالا

7- استفاده از فضای کف تا سقف انبار

به عنوان یکی دیگر از روش های بهبود بهره وری و افزایش راندمان انبار می توان به استفاده بهینه از فضا اشاره کرد. قفسه هایی را انتخاب کنید که بتوانند از فضای کف تا سقف به درستی استفاده کنند و تا حد امکان در تعداد طبقات محدودیت نداشته باشند. به عنوان مثال، سیستم قفسه بندی پیچ و مهره ای در تعداد طبقات محدودیت دارند، اما قفس های درایوین و پالت راک تا سقف را پوشش می دهند.

8- تعیین شاخص عملکرد KPI

در بسیاری از مواقع روش ها و کارهای متعددی برای بالا بردن راندمان انبار انجام میشود اما به دلیل مشخص نبود اثر آنها نتیجه مطلوبی دریافت نخواهد شد. شما به عنوان مدیر انبار باید بتوانید شاخص عملکرد یا kpi تعیین کنید. به عنوان مثال می توان kpi را زمان ورود کالاها از مرحله تخلیه از ماشین تا ثبت آن در سیستم در نظر گرفت. سپس تلاش کرد تا این مدت زمان تا حد مطلوبی کاهش یابد.

9- بهبود ورود و خروج کالا

در بسیاری از انبارها، مخصوصا اگر تعداد کالاهای ورودی در طول روز زیاد باشد، اگر سیستم دریافت کالا استاندارد نباشد زمان زیادی را هدر می دهد. به همین دلیل باید چالش های موجود در دریافت کالا را تا حد مطلوب و ایده آل حذف کرد. ارائه زمان بندی برای دریافت کالا، افزایش تعداد کارکنان بر اساس تعداد ورودی و اختصاص دادن فضای مناسب و بزرگ در قسمت تحویل بار از جمله مواردی هستند که می توانند منجر به افزایش بهره وری انبار شود. خروج کالا و ثبت اطلاعات در سیستم نیز از کارهای زمانبری می باشد که باید چالش های آن را حذف کرد.

10- افزایش راندمان انبار با چیدمان صحیح کالا

در بسیاری از مواقع به دلیل عدم رعایت چیدمان کالاهای مرتبط در کنار هم بی نظمی در انبار ایجاد میشود. این بی نظمی ها منجر به هدر رفتن زمان بسیار زیاد برای خروج کالاها میشود. به همین دلیل می توان با دسته بندی کردن کالا بر اساس ویژگی های مختلف نظم ایده آلی را در قفسه ها ایجاد کرد.

طراحی و ساخت قفسه بندی انبار

محصولات ارائه شده در انبار تجهیز آسیا با تنوع و کیفیت بالا شرایطی را فراهم می کند تا شاهد افزایش بهره وری و راندمان انبار باشید. این محصولات شامل قفسه بندی بار دستی، قفسه های شاخه ای و قفسه بندی بار پالتی بوده و همگی با متریال با کیفیت تولید شده اند.

امتیاز 5/5 از 6 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *