🏠 » مقالات آموزشی قفسه بندی و نگهداری انبار » اهمیت و ویژگی های پوشش کف مناسب انبار
اهمیت پوشش کف مناسب انبار

اهمیت و ویژگی های پوشش کف مناسب انبار

پوشش کف مناسب انبار یکی از مهم ترین مواردی می باشد که در زمان ساخت و تجهیز آن باید مورد توجه قرار گیرد. با توجه به نوع قفسه ها، ماشین آلات مورد استفاده در انبار و همچنین شرایط محیطی و دمایی باید متریال های مناسب انتخاب و به شیوه استاندارد برای کف انبار اجرا شوند. عدم توجه به این مساله مهم در نهایت می تواند ایجاد ترک و شکستگی در کف انبار و چالش در حمل و نقل کالاها به کمک نیروهای انسانی و لیفتراک و غیره را به همراه داشته باشد. حال سوال این است، پوشش مناسب کف انبار یا همان کفپوش انبار چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ بهترین کفپوش های قابل نصب در انبارهای بزرگ صنعتی و نیمه صنعتی کدامند؟ انبار تجهیز آسیا؛ تولیدکننده سیستم قفسه بندی انبار در ادامه به این سوالات پاسخ خواهد داد.
فهرست مطالب

دلایل اهمیت پوشش کف مناسب انبار

انبار یکی از مهم ترین بخش ها در کارخانجات، فروشگاه ها و کارگاه های تولیدی و حتی ادارات و سازمان ها و غیره می باشد که برای نگهداری کالاها و اقلام مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. این کالاها گاها قابل اشتعال بوده و برخی نیاز به محیطی تمیز و عاری از آلودگی داشته و برخی نیز دارای وزن بسیار بالایی هستند. به همین دلیل باید پوششی برای کف انبار انتخاب شود که بتواند با شرایط کالاهای موجود در این محیط تناسب داشته باشد.

از مهم ترین دلایل برای انتخاب پوشش کف مناسب انبار می توان به ارتباط آن با اتفاقات و حوادثی همچون آتش سوزی اشاره کرد. چون برخی از سطوح الکتریسیته ساکن تولید نموده و جرقه های ایجاد شده می توانند در نهایت به آتش سوزی منجر شوند. علاوه براین، ماشین آلات سنگین در طی تردد در انبار بر روی سطوح نامناسب تکان های شدیدی خورده و احتمال سقوط پالت های بار وجود دارد.

همچنین لازم به ذکر است، عدم امکان شستشوی برخی از سطوح شرایط را برای رشد انواع آلودگی ها روی سطح انبار فراهم می کند. به همین دلیل باید متناسب با شرایط کالاها و نوع قفسه بندی انبار از پوشش های مناسب و قابل شستشو برای کف انبار استفاده کرد.

ویژگی های پوشش کف مناسب انبار

ویژگی های کفپوش مناسب انبار

به دلیل اهمیت بسیار زیاد کفپوش انبار، تنوع بالایی در آنها وجود دارد و در محیط های مختلف می توان از آنها استفاده کرد. اما تمام انواع کفپوش ها برای هر نوع انبار کاربرد ندارد و لازم است در زمان انتخاب آنها چند ویژگی مهم مد نظر قرار گیرد که عبارتند از:

  • نوع متریال به کار رفته برای کف انبار باید با وزن کالاهای موجود در قفسه ها تناسب داشته باشد. کالاهای سنگین فشار زیادی را به کف انبار وارد نموده و متریال های بی کیفیت خیلی زود در این شرایط دچار از هم پاشیدگی و ترک و شکستگی میشوند.
  • نوع قفسه های به کار رفته نیز باید با پوشش کف انبار تناسب داشته باشند. به عنوان مثال، قفسه بندی پالت راک به دلیل وزن زیاد و همچنین تعداد طبقات بالا نسبت به قفسه بندی مشبک فشار بیشتری را به کف وارد می کنند. در نتیجه باید در این شرایط کفپوش انبار بتواند مقاومت و استحکام کافی را در برابر وزن و شرایط فیزیکی سازه داشته باشد.
  • قابلیت شستشو و مقاومت بالا در برابر نم و رطوبت و تماس با مواد شوینده و شیمیایی از دیگر ویژگی های مهم در انتخاب پوشش کف مناسب انبار محسوب میشود.
  • عدم تولید الکتریسیته ساکن و مستعد شدن محیط برای آتش سوزی یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم پوشش کف مناسب انبار است. این مساله مخصوصا در انبار نگهداری مواد شیمیایی اهمیت بیشتری پیدا می کند.
  • مقاومت بالا در برابر وزن سنگین ماشین آلات لجستیک از قبیل لیفتراک و ریچتراک و غیره از جمله ویژگی های مهم این پوشش ها می باشد. کفپوش انبار نباید با تردد زیاد ماشین آلات و اپراتورهای انسانی خیلی زود دچار ترک و شکستگی شوند.
  • در انبارهای بزرگ صنعتی و نیمه صنعتی برای آسان سازی روند چیدمان و دسترسی به کالاها روی زمین خط کشی و علامت گذاری میشود. پوشش مناسب کف انبار باید قابلیت رنگ آمیزی داشته باشد تا بتوانید بر اساس سیستم شماره گذاری راهروها را با خطوط علامت گذاری نمایید.
  • قابلیت اجرای آسان، مقرون به صرفه بودن از نظر اقتصادی، قابلیت ترمیم آسان از دیگر ویژگی های پوشش کف مناسب انبار محسوب میشوند.

بهترین انواع پوشش کف مناسب انبار

کافیست مرور کوتاهی بر انواع کفپوش انبار داشته باشید تا با تنوع بالای آنها روبرو شوید. از کاربردی ترین انواع پوشش برای کف انبار که بتواند تا حد مطلوبی ویژگی های فوق را فراهم کند می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

کفپوش اپوکسی انبار

یکی از کاربردی ترین انواع پوشش بای کف انبارها، کفپوش های اپوکسی می باشد که دارای انواع مختلف آنتی استاتیک و کنداکتیو می باشد. این کفپوش ها که به صورت بدون درز در محیط مورد نظر اجرا میشوند، قابلیت رنگ آمیزی داشته و بدون تغییر در کیفیت امکان شستشو با مواد شوینده مختلف را دارا هستند. برای اجرای این کفپوش ها ابتدا کف انبار به طور کامل صاف و هموار شده و مواد رزینی روی زمین پخش میشوند. با خشک شدن کفپوش اپوکسی استقامت آنها در برابر ضربه، تماس با اشیای نوک تیز و فشار و نوسانات دمایی تا حد زیادی افزایش پیدا خواهد کرد.

در محیط هایی همچون انبار تجهیزات الکتریکی و مواد شیمیایی که الکتریسیته ساکن می تواند یک خطر محسوب شود، نوع خاصی از اپوکسی ها به نام کفپوش اپوکسی کنداکتیو و آنتی استاتیک استفاده میشود. تردد ماشین آلات و نیروهای انسانی بر روی این پوشش ها تولید الکتریسیته ساکن نمی کند و احتمال آتش سوزی تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. لازم به ذکر است، قدرلت اپوکسی آنتی استاتیک در کاهش الکتریسیته ساکن بیشتر از کنداکتیو می باشد.

بهترین انواع پوشش کف مناسب انبار

کفپوش بتنی

وجود درز در پوشش کف انبار می تواند بر تردد ماشین آلات در حین جا به جایی کالاها تاثیر منفی ایجاد کند. به همین دلیل بهتر است کفپوش هایی در این محیط ها استفاده شوند که به صورت یکدست اجرا گردند. به عنوان مثال، کفپوش بتنی یکی از موارد بسیار مناسب برای انبارها می باشد که اغلب ویژگی های مورد نیاز برای این محیط ها را دارا است.

در اجرای کفپوش های بتنی درز بسیار کوچکی را برای نوسانات دمایی و انقباض و انبساط پوشش کف در نظر گرفته میشود. این درز به لایه زیرین کاملا متصل و محکم میشود تا به مرور زمان و با تردد ماشین آلات جا به جا نشده و افزایش پیدا نکنند. اما در سمت دیگر کفپوش آزاد می باشد تا انقباض و انبساط باعث ترک و شکستگی سطح آن نشود. کفپوش های بتنی قابل شستشو بوده و در تماس با مواد شیمیایی نیز دچار تخریب و پوسیدگی نخواهد شد.

کفپوش پلی اورتان انبار

استفاده از مواد پلی اورتان با قابلیت شستشو و اجرای آسان و مقاومت بالا یکی دیگر از گزینه های ایده آل برای پوشاندن کف انبار به شمار می رود. این کفپوش ها از مواد پلیمری و شیمیایی تشکیل شده و قابلیت انعطاف بسیار بالایی دارند. از جمله ویژگی هایی که باعث شده اند تا پلی اورتان گزینه ای ایده آل برای پوشش کف انبار به شمار رود، مقاومت بالا در تماس با اشیای نوک تیز و تابش نور خورشید و اشعه ماورابنفش می باشد. علاوه براین، اجرای این کفپوش ها بدون درز بوده و در برابر نوسانات دمایی نیز دچار تغییر شکل نخواهند شد.

نتیجه گیری

بر اساس آنچه در طول متن به آن اشاره شد، پوشش کف مناسب انبار دارای ویژگی هایی همچون قابلیت شستشو و رنگ آمیزی بوده و تا حد امکان الکتریسیته ساکن تولید نکند. علاوه براین، این پوشش ها باید بتوانند در برابر وزن سنگین کالاها و سازه قفسه و همچنین ماشین آلات لجستیک تحمل بالایی داشته باشند. کفپوش های اپوکسی آنتی استاتیک، بتن و همچنین پلی اورتان همگی گزینه های ایده آلی در این زمینه به شمار می روند.

امتیاز 5/5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *