🏠 » مقالات آموزشی قفسه بندی و نگهداری انبار » ایمنی در قفسه بندی انبار و نکاتی که باید بدانید
اصول ایمنی در قفسه بندی انبار

ایمنی در قفسه بندی انبار و نکاتی که باید بدانید

ایمنی در قفسه بندی انبار از مرحله انتخاب قفسه تا نصب آنها و چیدمان کالا و جا به جایی و خروج آنها از انبار اهمیت بسیار بالایی دارد. به طوریکه استانداردها و دستورالعمل های مختلفی در این زمینه ارائه شده و انبارداران باید به آنها توجه کنند. مهم ترین اصول ایمنی در قفسه بندی انبار و باید و نبایدهایی که می توانند از خسارت های جدی مالی و جانی پیشگیری کنند را در ادامه بررسی خواهیم کرد.
فهرست مطالب

ایمنی در قفسه بندی انبار با انتخاب سازه استاندارد

به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین گام ها برای ایمن سازی قفسه بندی انبار، توجه به کیفیت سازه قفسه می باشد. قفسه انبار بر اساس نوع آنها طراحی متفاوتی داشته و برخی استانداردها باید در زمان ساخت رعایت شوند. نوع جوشکاری، جنس بدنه و میزان ضخامت، نوع ستون های استفاده شده و مقطع باز یا بسته بودن آنها همگی اهمیت بسیار زیادی دارند. چون استاندارد نبودن قفسه ها به معنای کاهش استقامت سازه در برابر وزن کالا می باشد و در بازه زمانی کوته دچار ترک و شکستگی خواهند شد.
برخی از قفسه های موجود در بازار که با قیمت های ارزان ارائه میشوند، از فلزات بسیار بی کیفیت تولید شده و به همین دلیل مقاومت کمی دارند. این قفسه ها اگر در تعداد طبقات زیاد اجرا شوند و بار با تعداد بالا در آنها چیده شوند، با کوچکترین ضربه دچار ریزش خواهند شد. به همین دلیل در ایمنی قفسه بندی انبار به شدت به کیفیت قفسه ها و استاندارد بودن روند طراحی و ساخت آنها تاکید میشود.

ایمنی قفسه بندی انبار با قفسه استاندارد

دقت در انتخاب نوع قفسه

استفاده از قفسه هایی که با نوع کالا و وزن و تعداد آنها تناسب ندارند نقطه مقابل ایمنی در قفسه بندی انبار است. قفسه های انبار تنوع بسیار زیادی دارند و بر همین اساس برای هر نوع کالا باید سازه مناسب انتخاب شود. به عنوان مثال، کالاهای استوانه ای مانند بشکه نباید روی قفسه های معمولی با پالت های تخت قرار گیرند. چون با کوچکترین ضربه روی قفسه حرت نموده و دچار ریزش خواهند شد. در این شرایط باید از قفسه های مناسب برای چیدمان پالت بشکه برای این نوع کالا استفاده شود.

ایمنی در قفسه بندی انبار در طبقات بالایی قفسه

یکی از چالش ها و تهدیدهای همیشگی برای انبارهای بزرگ و کوچک، آتش سوزی هایی می باشد که به دلیل مشکل در سیم کشی برق رخ می دهد. به همین دلیل در ایمنی قفسه بندی انبار تاکید میشود که طبقات بالایی قفسه ها باید از کابل های برق و لامپ و سیستم روشنایی فاصله داشته باشند. این فاصله باعث میشود جرقه های برق بعد از پرتاب روی کالاهای طبقات بالایی قرار نگرفته و منجر به آتش سوزی نشوند.
علاوه براین، برای انبارها استفاده از لامپ بدون پوشش و محافظ ممنوع است. محافظ و پوشش روی لامپ نیز مانع از پرتاب جرقه ها بعد زا شکستن و ترکیدن لامپ ها میشود.

ایمنی در نصب قفسه بندی انبار

یکی دیگر از موارد بسیار مهم که در ایمنی قفسه بندی انبار به شدت تاثیرگذار است، نحوه نصب و اجرای آنها می باشد. چیدمان قفسه ها باید به گونه ای انجام شود که فاصله آنها از هم در حد استاندارد باشد. راهروهای بین قفسه ها باید به گونه ای طراحی شود که لیفتراک و ماشین آلات حمل و جا به جایی کالا بدون برخورد به آنها حرکت کنند.
علاوه براین، اتصال محکم سازه قفسه ها به زمین و اطمینان از عدم لرزش آنها از دیگر موارد مهمی می باشد که نباید از آن غافل شد. به عنوان مثال، قفسه بندی پالت راک از جمله قفسه های ثابت می باشد که با اتصالات فلزی بسیار مقاوم به زمین کاملا متصل و محکم میشوند. اگر این قفسه ها روی سطوح بتنی و محکم متصل شوند، در اثر لرزش زمین در حین زلزله یا برخورد لیفتراک به آنها دچار ریزش و از هم پاشیدن نخواهد شد.

محافظ ستون راک جهت جلوگیری از ضربه لیفتراک

ایجاد تعادل در قفسه بندی انبار

مساله بسیار مهم دیگری که در ایمن سازی قفسه بندی انبار به آن اهمیت داد، ایجاد توازن و تعادل در بخش های مختلف قفسه ها می باشد. برای این منظور باید کالاها و بار روی قفسه ها در ردیف های مختلف به طور یکنواخت پراکنده و چیده شوند. یکنواخت بودن بار روی قفسه ها تاثیر بسیار زیادی بر استحکام و مقاومت سازه خواهد داشت.
همچنین توجه داشته باشید که قرار گرفتن کالاهایی با وزن های سنگین در طبقات بالا نیز می تواند سازه قفسه بندی را در خطر ریزش قرار دهد. به همین دلیل بهترین حالت برای افزایش ایمنی قفسه بندی انبار، چیدمان کالاهای سنگین در طبقات پایین و انتقال کالاهای سبک به طبقات بالاتر خواهد بود.

تعمیر و ترمیم به موقع قفسه ها

بالا رفتن عمر قفسه ها، چیدمان کالاهای زیاد، کیفیت پایین بدنه و اجزای مختلف قفسه و همچنین برخورد ضربه لیفتراک به آنها همگی می توانند منجر به ترک و شکستگی بخش های مختلف قفسه ها شوند. به همین دلیل به عنوان یک اصل مهم در ایمنی قفسه بندی انبار باید بررسی سازه و رفع مشکلات آن را جدی گرفت. بازرسی مداوم و همیشگی تمام بخش های انبار توسط کارکنان باعث میشود بسیاری از شکستگی ها در ابتدایی ترین مراحل شناسایی و با جوشکاری استاندارد مانع از پیشرفت آنها شد.

تنظیم ارتفاع استاندارد برای قفسه ها

بر اساس نوع قفسه ها، حداکثر ارتفاع استاندارد نیز تعیین می گردد و در زمان قفسه بندی و اضافه کردن تعداد طبقات باید به آن توجه داشت. عدم توجه به این موضوع مهم می تواند قفسه ها را در خطر ریزش قرار دهد و با اصول ایمنی قفسه بندی انبار مغایرت دارد. لذا حتما باید ارتفاع کل و تعداد طبقات را بر اساس نوع قفسه تعیین کنید.

ایمنی طبقه بندی قفسه های انبار

مساله بسیار مهم دیگری که در ایمنی قفسه انبار باید به آن توجه داشت، نحوه طبقه بندی سازه می باشد. عرض دهانه و عمق هر ردیف باید با نوع و ابعاد و وزن کالاها تناسب داشته باشد. علاوه براین، ارتفاع طبقات نیز باید به صورت استاندارد و بر اساس ابعاد کالا تعیین گردد و همزمان تعادل و توازن نیز در سطح کل سازه مد نظر قرار گیرد. کم بودن عمق ردیف های قفسه می تواند منجر به ریزش کالاهای موجود در آنها شود که خطرات بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت.

رعایت فاصله کف انبار تا طبقه اول قفسه

در حالت استاندارد قفسه ها باید به گونه ای اجرا شوند که طبقه اول آنها از کف زمین فاصله داشته باشد. این فاصله باعث میشود نم و رطوبت زمین به بار نفوذ نکند و آنها را در معرض آسیب و خرابی قرار ندهد. بهتر است حداقل 10 سانتی متر کف زمین تا طبقه اول قفسه فاصله در نظر گرفته شود.
دقت داشته باشید که قفسه ها از دیوارهای پشت نیز باید حدود 25 سانتی متر فاصله داشته باشند. این موارد در زمان نصب و اجرای قفسه ها باید مد نظر قرار گیرد تا از خطرات متعدد جلوگیری شود.

چیدمان صحیح بار با لیفتراک

در بسیاری از سیستم های قفسه بندی از قبیل قفسه بندی خودراهرو، چیدمان و حمل بار توسط ماشین آلات مختلف از جمله لیفتراک انجام میشود. به همین دلیل برای ایمن سازی قفسه بندی انبار باید راننده های این ماشین آلات دارای مجوزهای فعالیت باشند و از اصول ایمنی و استانداردها آگاه باشند. به عنوان مثال، عدم رها کردن بار قبل از قرار گرفتن کامل آنها روی سطح مورد نظر از مواردی می باشد که باید رعایت کنند. حمل و جا به جایی صحیح بار بدون برخورد با قفسه های کناری نیز از مواردی می باشد که رانندگان لیفتراک باید به آن توجه داشته باشند.
شاخک های لیفتراک قدرت بسیار بالایی دارند و با برخورد به سازه قفسه به مرور منجر به شل شدن پیچ و اتصالات شده و ترک خوردگی را نیز ایجاد می کنند.

حفظ قفسه ها در برابر مواد خورنده

علیرغم اینکه بسیاری از قفسه های فلزی دارای بدنه کاملا مقاوم در برابر تماس با مواد خورنده هستند، اما مواد شیمیایی قوی می توانند تاثیر منفی بر آنها ایجاد کنند. به همین دلیل در انبارهایی که مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی با قدرت خورندگی بالا نگهداری میشود، باید به بسته بندی آنها دقت شود تا نشت به سازه وجود نداشته باشد. در صورت مشاهده نشت مواد خیلی زود باید بدنه قفسه تمیز شود و مواد به شیوه صحیح نگهدری شوند.

عدم چیدمان بار بین راهروها

به عنوان یکی دیگر از اصول ایمنی در قفسه بندی انبار، می توان به اختصاص دادن فضای کالا خالی در راهروها اشاره کرد. بار و کالاهای چیده شده بین راهروها نه تنها مسیر تردد لیفتراک را مسدود می کنند، بلکه امدادرسانی در شرایط بروز حادثه را نیز با چالش مواجه خواهند کرد. تمام کارکنان و پرسنل انبار باید در دوره های آموزشی با این قبیل اصول آشنا شده و نحوه عملکرد آنها توسط مدیران و مسئولین انبار بررسی شود.

جلوگیری از تغییر بالانس در قفسه ها

یکی از بزرگترین اشتباهات در قفسه بندی انبارها، نصب قطعات جانبی و بازوهای اضافه روی سازه بدون رعایت استانداردها می باشد. دقت داشته باشید که برای طراحی هر یک از بخش ها و اجزای سازه های قفسه ها استانداردهای متعددی باید رعایت شود تا در نهایت سازه بالانس شود. نصب قطعات جانبی می توان بالانس را تغییر دهد که به شدت خطرناک خواهد بود.
علاوه براین، نباید تعداد طبقات را به طور مداوم تغییر داد. چون این کار می تواند در تغییر بالانس سازه موثر باشد و بدون شک به مرور زمان استحکام قفسه را کاهش می دهد.

ایمنی در قفسه بندی انبار با قفسه های ایمن انبارتجهیز

با توجه به مواردی که در طول متن به آن اشاره شد، استاندارد بودن قفسه ها و تناسب آنها با نوع و ابعاد کالا از بیشترین اهمیت برخوردار است. انبار تجهیز آسیا مجموعه ای از انواع قفسه های مختلف را با بهترین متریال فلزی به صورت سفارشی تولید و با گارانتی یک ماهه و خدمات پس از فروش 10 ساله ارائه می دهد.

امتیاز 5/5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *