🏠 » مقالات آموزشی قفسه بندی و نگهداری انبار » 9 مزیت استفاده از قفسه بندی فلزی در انبار
مزایای استفاده از قفسه بندی فلزی در انبار

9 مزیت استفاده از قفسه بندی فلزی در انبار

مزیت استفاده از قفسه بندی فلزی انبار به دلیل استحکام بسیار زیاد بدنه سازه و قابلیت اجرای آنها در چندین طبقه بسیار زیاد بوده و به پرکاربردترین سیستم قفسه بندی انبار تبدیل شده اند. این قفسه ها که در انبارهای صنعتی و نیمه صنعتی و حتی خانگی مورد استفاده قرار میگیرند، تاثیر زیادی بر نظم، افزایش بهره وری انبار و انبارگردانی و مدیریت دارند. در ادامه به مزایای  استفاده از قفسه بندی فلزی در انبار اشاره خواهیم داشت.
فهرست مطالب

1- استحکام بالا؛ اصلی ترین مزیت استفاده از قفسه بندی فلزی

قفسه های فلزی از مقاوم ترین انواع قفسه های مورد استفاده در انبار می باشد که بدنه تمام فلزی آنها استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارد. این سازه ها از فلزات مرغوب استفاده شده و رعایت استانداردها در نحوه اتصال مهاربندها، ستون و بازو و نبشی و کفی و سایر اجزا در استقامت آنها نقش مهمی دارد. یکی از مهم ترین دلایلی که باعث شده است تا در انبارهای صنعتی و نیمه صنعتی فقط از قفسه های فلزی استفاده شود، همین ویژگی آنها می باشد. به همین دلیل می توان گفت، مهم ترین مزیت استفاده از قفسه بندی فلزی در انبار، استحکام بالا و کاهش خطر ریزش و سقوط کالاها می باشد.

مزیت استفاده از قفسه بندی فلزی در انبار

2- سازگاری قفسه فلزی با انواع کالاها

یکی دیگر از مزایای استفاده از قفسه بندی فلزی در انبار، تناسب و سازگاری سازه آنها با انواع کالاها با وزن و شکل و ابعاد مختلف می باشد. در طراحی این قفسه ها شکل و ساختارهای متعددی در نظر گرفته شده و به همین دلیل تنوع در مدل های آنها بسیار زیاد است. به طوریکه برای هر نوع کالا با شکل و ابعاد و اندازه و وزن های مختلف می توان گزینه های متعددی از قفسه های فلزی را انتخاب کرد. به عنوان مثال، اگر وزن و ابعاد کالاها زیاد بوده و روی پالت قرار میگیرند، قفسه بندی پالت راک را می توان انتخاب کرد.
برای انبارهایی که کالاهای سنگین با تعداد زیاد اما تنوع کم دارند، قفسه بندی خودراهرو استفاده شده و حتی برای افزایش سرعت چیدمان و آسان تر شدن کارها در این شرایط می توان از قفسه بندی شاتل درایوین استفاده نمود. در قفسه های چوبی و پلاستیکی تنوع بسیار پایین است.

3- مزیت استفاده از قفسه بندی فلزی از نظر ایمنی انبار

قفسه های فلزی مورد استفاده در انبار شرایط را برای افزایش ایمنی محیط فراهم می کنند و این یک مزیت بزرگ محسوب میشود. با توجه به اینکه این قفسه ها از کف تا سقف را به طور کامل می توانند پوشش دهند، به همین دلیل نیاز به چیدمان کالاها در کف انبار نخواهد بود. لذا در صورت بروز هرگونه اتفاق از قبیل آتش سوزی و غیره امدادرسانی آسان تر انجام میشود.
علاوه براین، بدنه تمام فلزی این قفسه ها در برابر آتش سوزی مقاوم بوده و ضد حریق می باشد. این در حالیست که قفسه های چوبی و پلاستیکی براحتی دچار حریق شده و آن را به سایر بخش های انبار انتشار می دهند.

4- نظم دهی آسان انبار

با توجه به اینکه تمام این قفسه ها به صورت چند طبقه قابل اجرا هستند، به همین دلیل از فضای انبار می توان به صورت بهینه استفاده نمود. پوشش کف تا سقف به صورت طبقاتی نه تنها بهره وری از انبار را افزایش می دهد، بلکه نظم بسیار خوبی در آن ایجاد خواهد شد. با دسته بندی کردن کالاها در ردیف های مختلف و کدگذاری آنها نظم ایده آلی ایجاد شده و انبارگردانی نیز براحتی انجام میشود.

5- مزیت استفاده از قفسه بندی فلزی از نظر اصول بهداشتی

کالاهای مورد استفاده در انبارها ممکن است میوه و سبزیجات، مواد غذایی و دارویی و بهداشتی باشند. به همین دلیل باید سطح و تمام بخش های قفسه ها کاملا تمیز و بدون آلودگی باشند تا از نظر بهداشتی دچار مشکل نشوند. قفسه های فلزی در تماس با مواد شوینده و نم و رطوبت مقاومت بسیار بالایی دارند. به همین دلیل می توان آنها را به صورت مرتب شستشو داد و در صورت نیاز آنها را ضد عفونی کنند.

مزایای استفاده از قفسه بندی فلزی از نظر اصول بهداشتی

6- خاصیت ارتجاعی بدنه قفسه های فلزی

یکی دیگر از مزایای استفاده از قفسه بندی فلزی در انبار، خاصیت ارتجاعی بدنه آنها و جلوگیری از تخریب سازه در صورت برخورد ضربه می باشد. فلزات به کار رفته برای ساخت این قفسه ها و همچنین استانداردهایی که در جوشکاری و اتصالات قطعات مختلف رعایت میشود، منجر به افزایش خاصیت ارتجاعی یا کشسانی سازه شده و در صورت برخورد ضربه براحتی دچار ترک و شکستگی نخواهند شد.

7- مزیت تغییر ویژگی قفسه بندی فلزی بر اساس نوع کالا

قفسه های فلزی را می توان در زمان اجرا بر اساس نوع کالا و شرایط آنها تغییر شکل داد. به عنوان مثال، ارتفاع هر یک از طبقات بر اساس اندازه کالاها قابل تغییر می باشد. علاوه براین، با توجه به شرایط فیزیکی کالاها می توان عمق ردیف ها را تعیین کرد. تغییرپذیری ارتفاع و عمق ردیف ها به دلیل تنوع بسیار بالا در سازه های فلزی مورد استفاده در انبارها می باشد.
به عنوان مثال، اگر کالاها وزن سبکی دارند و برای چیدمان نیاز به ماشین لیفتراک نیست، می توان از قفسه بندی راک کفپوش دار سبک یا سنگین استفاده کرد. در محیط هایی که متراژ داخلی انبار کم است، می توان از قفسه بندی راهروباریک استفاده نمود و عرض راهروی بین قفسه ها را کم کرد.

8- چیدمان آسان کالاها

کالاهای درون قفسه های فلزی را به دلیل استقامت بسیار بالای آنها می توان روی پالت قرار داده و سپس با لیفتراک و سایر ماشین آلات لجستیک آنها را درون ردیف مخصوص به خود گذاشت. این نحوه چیدمان باعث میشود سرعت انجام کارها در انبار تا حد زیادی افزایش پیدا کند و نیاز به جا به جایی کالا وسط نیروی انسانی نباشد.

9- طول عمر بالا؛ مزیت استفاده از قفسه بندی فلزی در انبار

استحکام بسیار زیاد و خاصیت ارتجاعی بدنه این سازه ها می توانند در افزایش طول عمر قفسه ها تا حد بسیار زیادی موثر باشند. علاوه براین، قفسه های فلزی را می توان براحتی با جوشکاری استاندارد و تعویض قطعات معیوب مجدد تعمیر کرد. این در حالیست که قفسه های چوبی و پلاستیکی قابل تعمیر نبوده و طول عمر بسیار پایینی دارند.

سخن آخر

به عنوان یک نتیجه گیری کلی می توان گفت، تنوع بالا، تعمیر آسان، استحکام زیاد، خاصیت ارتجاعی سازه و همچنین نظم دهی و چیدمان آسان و تناسب با اصول ایمنی و بهداشتی مزیت استفاده از قفسه بندی فلزی در انبار می باشند. به همین دلیل در تمام انبارهای صنعتی و نیمه صنعتی و حتی در انبارهای خانگی و فروشگاه ها نیز از قفسه های فلزی استفاده شده و مدل های چوبی و پلاستیکی کاربرد بسیار کمی دارند.

امتیاز 5/5 از 2 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *